Životnosť a krásu záhradného nábytku môžete predĺžiť kvalitnou starostlivosťou podľa typu materiálu, z ktorého je práve váš záhradný nábytok vyrobený. Rozličné materiály sú na údržbu rôzne náročné, a tak sa poďme spolu pozrieť na možnosti, čo najjednoduchšieho ošetrovania. Veľakrát nám na to postačuje len voda, farba na drevo, farba na kov či dokonca na hrdzu.

Ošetrenie plastového záhradného nábytku

Ošetrovanie záhradného nábytku je jednoduché, v podstate vám k tomu postačí mäkká handrička alebo hubka spolu so saponátom. Väčšina nečistôt sa obvykle iba opláchne prúdom vody, tie zaschnuté drobnosti vyčistíte už spomenutým saponátom (napríklad saponát určený na umývanie riadu).

Aby vám nevybledol na slnku, prikrývajte ho plachtou určenou na prikrývanie záhradného nábytku (môže byť lacnejšia plachta pretože pri plaste nepotrebujete nepremokavé hrubé plachty). Ak nechcete nevzhľadné praskliny na plaste, uskladníte ho počas najväčších mrazov v pivnici alebo v garáži. Pri takejto jednoduchej starostlivosti vám vydrží dobre slúžiť niekoľko sezón, takže za nízku obstarávaciu cenu budete mať záhradný nábytok na niekoľko rokov. Pokiaľ si zakúpite plastový záhradný nábytok v zelenej farbe, dokonale splynie s prostredím.

Prútený záhradný nábytok a záhradný nábytok z ratanu

Pravý ratan je mimoriadne citlivý na zmeny počasia, preto ho vždy počas zimy uskladňujte v uzavretom priestore pivnice alebo vo svojej zimnej záhrade, kde vám bude dobre slúžiť až kým nepríde jar a prvé slnečné lúče. Až tak ho môžete znovu vyniesť do záhrady s tým, že počas dažďa bude aspoň prikrytý nepremokavou plachtou. Rovnako citlivý je aj prútený záhradný nábytok, ktorý ma navyše pri zlej starostlivosti tendenciu „vŕzgať“. Na ošetrenie používajte buď prípravky určené na ratan alebo prútie, užitočné je však aj natieranie jemným ľanovým olejom aspoň trikrát ročne nielen počas zimy.

Hliníkový a kovový záhradný nábytok

Hliník znamená ľahký, a teda aj dobre prenosný nábytok do každej záhrady. Takýto nábytok má buď len konštrukciu z hliníka (a ostatné časti sú napríklad z dreva alebo umelého ratanu), alebo je celohliníkový bez iných materiálov. V tom druhom prípade síce zvykne byť (ten kvalitnejší určite je) upravený špeciálnou farbou na kov, no menej kvalitné celohliníkové nábytky nezvyknú mať lakované aj spoje a skrutky. Tie po čase, hlavne po daždi alebo pod snehom, zvyknú nevzhľadne hrdzavieť. Natrite preto tieto miesta vazelínou alebo zakúpte špeciálny prípravok určený na ošetrenie hliníka a kovových častí.

Kovový záhradný nábytok

Samotný hliník sa dá prakticky poutierať navlhčenou jemnou handričkou alebo handričkou namočenou v saponátovej vode. Vždy po umytí hliníkový nábytok dôkladne poutierajte dosucha papierovými utierkami alebo handričkou, ktorá vie veľmi dobre sať vodu. V zásade môžete mať takýto záhradný nábytok vonku po celý rok, a to aj na snehu alebo počas daždivých dní.

Ak potrebujete zachrániť silno skorodovaný kovový nábytok môžete použiť prípravky ako odhrdzovač či farby na silnú koróziu. Ďalšou možnosťou je hrdzavý nábytok natrieť farbou. Najlepší typ je zvoliť farbu 2v1 priamo na hrdzu. Následná životnosť náteru kovu, závisí od toho, ako kvalitne ho pripravíte.

Teakové drevo a záhradný nábytok z cédrového dreva

Teak je drevo, ktoré sa dokonale hodí do každej záhrady pretože je priam ideálne do exteriérov. Okrem iných skvelých vlastností prirodzene obsahuje olej, takže sa do veľkej miery sám chráni pred výkyvmi počasia. Teakové drevo sa spravidla neolejuje, lebo nadbytočné množstvo oleja v štruktúre tohto dreva vedie k vzniku plesní. Namiesto toho sa používajú v prípade nečistôt špeciálne prípravky určené na ochranu práve teaku. Malé nečistoty hravo zvládnete odstrániť handrou namočenou v mydlovej (nikdy nie v saponátovej) vode.

Cédrové drevo je podobne ako teakové prirodzene chránené pred plesňami, ale v porovnaní s teakom sa môže lakovať lakmi a nátermi určenými na cédrové drevo. Drobné škrabance môžete jemne obrúsiť drsným šmirgľom a následne vyhladiť. Nezabúdajte na ochranné nátery chrániace napríklad aj pred UV žiarením, ktoré však musia mať vzdušné zloženie vhodné pre céder alebo teak. V opačnom prípade tieto materiály nedýchajú a hrozia minimálne nepríjemné plesne.

Drevený nábytok a spôsoby jeho ošetrenia

Nábytok z bežných typov dreva ako je smrek, dub alebo borovica patria medzi klasiku, ktorá zo záhrad nikdy nevymizne. Nevýhodou však je náročnosť na údržbu – o takýto záhradný nábytok sa musíte pravidelne starať, inak neodolá výkyvom počasia. Výhodou ale môže byť fakt, že takýto nábytok viete vždy jemne na povrchu obrúsiť. Dajte na drevený záhradný nábytok kvapku vody, ak vsiakne je už najvyšší čas na ošetrenie. Mať na záhrade drevený nábytok má však oveľa viac výhod. Odporúčam prečítať si 10 výhod záhradného dreveného nábytku.

Drevená borovicová lavica

Starostlivosti o drevo je niekoľko

Existuje viacero prípravkov, ktoré ochránia a zrenovujú váš starší záhradný nábytok. Spomenieme si 4 najzákladnejšie ako sú farba na drevo, lazúra, oleje a laky.

Vrchná farba na drevo je veľmi často používaný pomocník hlavne pri drevenom nábytku. Farba na drevo sa používa na povrchy ošetrené základnou farbou alebo na obnovu starého náteru či zmeny farby záhradného nábytku. Dávajte si pozor, pretože farba na nábytok by mala mať určité špecifické vlastnosti a iné zase napr. farba na podlahu.

Lazúra je úprava najviac používaná pri dubovom a smrekovom dreve. Ak použijete olejové prípravky, nezabudnite nábytok pretrieť, aby sa odstránil nadbytočný olej a drevo mohlo dýchať.

Olej je podobný lazúre ale používa sa na základné ošetrenie dreva. Olej sa vsiakne do hĺbky dreva. Takýmto spôsobom olej na drevo ošetruje a zároveň chráni pred vlhkosťou. Oleje nie sú odolné voči UV žiareniu. Je veľmi vhodný na ochranu dreva pred vysušovaním a plesňami.

Laky môžeme rozdeliť na tie používané v exteriéri a tie používané naopak dnu. Interiérové farby sú bezfarebné a dodávajú drevine svoj prirodzený odtieň. Veľkým plusom je, že chráni pred vlhkosťou. Laky vhodné do exteriéru chránia pred UV žiarením, sú bezfarebné a mliečne. UV filter ich tak dokáže zachytiť. Po zaschnutí sa lak stane priehľadným.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *