Predstavíme si najpoužívanejšie dreviny a materiály, z ktorých sa vyrába záhradný nábytok, nábytok na terasu alebo ďalší nábytok, ktorý je vo vonkajšom prostredí vystavený vplyvom počasia ako je dážď, mráz alebo slnko.

Je dobré pred kúpou nábytku zvážiť, aký materiál by bol pre vaše prostredie najvhodnejší. Pri rozhodovaní vám pomôžu odpovede na tieto otázky.

  1. Akú farbu nábytku chcete ?
  2. Akým vplyvom počasia bude nábytok počas roka vystavený ?
  3. Chcete mäkký a pohodlný nábytok alebo radšej tvrdý a pevný ?
  4. Máte čas venovať starostlivosť nábytku ?
  5. Máte vhodné prípravky pre ošetrenie nábytku ?
  6. Budete nábytok presúvať alebo bude na statickom mieste ?
  7. Máte priestor na zazimovanie nábytku ?

Vďaka odpovediam, budete mať jasnejší prehľad, aký materiál či drevina záhradného nábytku by bola pre vás najvhodnejšia. Tu je zoznam najpoužívanejších materiálov a drevín s popisom ich vlastností, údržby a použitia. U nás vám ponúkame záhradný nábytok zo všetkých nižšie spomínaných materiálov. 

Smrek

Smrek je veľmi známa drevina našich pásem. Patrí medzi mäkké dreviny a vyznačuje sa svetlou farbou. Smrekové drevo je všeobecne menej živicové a má hrče malých rozmerov. Patrí medzi menej odolné druhy dreva.

Smreková záhradná zostava
Produkt: Záhradný stôl Sevilla

Borovicové drevo

Borovicové drevo je ľahké, mäkké a pružné drevo, zo stredne dlhou životnosťou (nechránené a neimpregnované má životnosť 20 – 70 rokov). Borovicové drevo má farebne odlíšené jadro, ktoré je červenkasté a beľ, ktorá je žltkastá. Má výrazné letokruhy a veľký obsah živice, čo zvyšuje jeho trvanlivosť.

Pri väčšej vlhkosti je neošetrený nábytok náchylný na zmodrenie, ktoré je vyhľadávané, pokiaľ chcete docieliť rustikálny charakter.

Záhradný nábytok z tohto typu dreva môže zostať “pod holým nebom” celoročne, avšak je nutné myslieť na krycie plachty určené na záhradný nábytok. Nezabudnite samozrejme na ochranné nátery alebo olejovanie, ktoré treba vykonávať aspoň dva krát ročne.

Pri výrobe záhradného nábytku sa využívajú borovice rôznych druhov a z rôznych krajín, ktoré sa svojimi vlastnosťami takmer nelíšia.

Borovicový záhradný set
Produkt: Záhradné sedenie Piknik

Teakové drevo

Teakové drevo je veľmi tvrdé a odolné drevo. Obsahuje oleje a kaučuk, vďaka ktorým je pevné aj pružné a zachováva si svoju stabilitu.

V Európe sa použitie teakového dreva rozšírilo v 19. storočí, vďaka jeho skvelým vlastnostiam a stalo sa tak veľmi cenným a obľúbeným materiálom až do súčasnosti.

Teakové drevo má dlhú životnosť a veľmi dobre odoláva všetkým poveternostným podmienkam. Nenapádajú ho termity ani iní škodcovia (jeho jediný škodca žije len v juhovýchodnej Ázii). Nepraská, nekrúti sa a odoláva aj plesniam či hnilobe.

Vďaka jeho jedinečným vlastnostiam je používaný pri výrobe lodí, záhradného nábytku a iných produktov, ktoré sú vystavené extrémnym vplyvom počasia. Prirodzená farba je medovo hnedá, drevo vplyvom počasia a používania mení túto farbu na strieborno-šedú. Táto zmena však nijako neuberá z jeho vlastností a správnou starostlivosťou môžme drevu jeho pôvodnú farbu ľahko navrátiť.

Teakové záhradné sedenie
Produkt: Záhradné sedenie Kingsbury

Drevina akácia

Je to exotická drevina cenená pre skvelé úžitkové vlastnosti. Má tvrdé a trvanlivé drevo. Stromy akácie sú pôvodom z tropických lesov východnej Ázie a južnej Ameriky.

Drevo má príjemne teplý vzhľad, môže mať rôzne odtiene od svetlohnedej s tmavším prelivom až po šedo-hnedú v závislosti od použitého druhu a spracovania. Má vysokú schopnosť odolávať starnutiu a biologickej degradácii.

Drevo akácia záhradný set
Produkt: Hecht Royal Set

Drevina meranti

Je to najpoužívanejšia exotická drevina. Spracuváva sa zo stromov v tropických lesoch juhovýchodnej Ázie.
Môže mat citrónový, tmavý až žltohnedý odtieň, no najčastejšie je ale sfarbená do červenohneda. Prirodzenou vlastnosťou dreva meranti je odolnosť voči vode, škodcom aj slnečnému žiareniu.

Drevo meranti záhradný set
Produkt: Hecht Teebench – kombinácia nábytku

Eukalyptové drevo

Eukalyptové drevo pochádza z Austrálie, kde bolo v minulosti používané na stavbu lodí, domov a mostov. Eukalyptové drevo je extrémne odolné a tvrdé. Jednou z veľkých výhod je jeho dlhovekosť a odolnosť aj voči kyslím dažďom. Taktiež je výrazne odolné voči poveternostným vplyvom. Záhradný nábytok z eukalyptu vyniká nádherne medovo hnedým sfarbením.

Eukalyptové drevo neobsahuje také množstvo prirodzených olejov ako napríklad teak, preto treba rátať s jeho ošetrovaním. Zachováte tak prirodzenú farbu dreva, ale čo je najdôležitejšie, kvalita dreva sa po dlhú dobu nezmení. Ošetrenie olejom, na tvrdé drevo, sa odporúča hlavne novému nábytku a to čo najskôr po jeho zakúpení. Ak tak neurobíte hrozí zmena odtieňu dreva. Takéto ošetrenie si naplánujte vždy na začiatok sezóny. Ak máte nábytok vystavený poveternostným vplyvom je dobré ošetriť nábytok olejom pár krát do roka. Takto predĺžite životnosť vášho záhradného nábytku.

Dôležitá je taktiež konštrukcia nábytku, ktorá by mala byť vyrobená z materiálu s povrchovou úpravou. Zabezpečí vám vysokú ochranu pred poveternostnými vplyvmi, minimálnu údržbu a farebnú stálosť.

Eukalyptové drevo - stôl
Produkt: Záhradný stôl Lake Deer

Banánový list

Banánovník pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie. Je typickou rastlinou tropického a čiastočne subtropického pásma. Banánovník je bylina, nie strom, ako si mnohí mylne myslia. Má nepravý kmeň, ktorý tvoria listové stonky, prechádzajúce do obrovských čepelí.

Veľa z nás si pochutná na banáne, no v nábytkárstve má táto rastlina iné využitie. Banánový list sa používa na výrobu nábytku, kedy sa ručne splieta do povrazov. Povrazce sa vpletajú do drevených konštrukcií, ktoré sú spravidla vystužené ratanovými prútmi. Banánové listy sa vpletajú do tvaru kruhového ornamentu, šachovnice a plátkov. Výrobky sa nemoria, na ochranu sa používa lak.

Banánový list si vďaka svojmu nezabudnuteľnému drsnému a teplému vzhľadu získal mnoho priaznivcov. Má hnedú farbu, niekedy so škvrnkami. Dá sa používať do interiéru či exteriéru. Nie je tak odolný voči dažďu či snehu, preto sa odporúča jeho umiestnenie na terasu so strechou, kde bude čiastočne chránený.

Záhradný nábytok z banánového listu
Produkt: Záhradná sedacia súprava San Juan 2+1+1

Pravý ratan

Ratan je exotická drevina z tropických lesov. Rastie v náročných klimatických podmienkach, kde vysoká vlhkosť a teplota zabezpečujú jeho rýchly rast. Výhonky hrubé približne 4 cm dosahujú dĺžku až 200 m. Nie sú hrubé no mimoriadne pevné, ľahké a vysoko ohybné. Záhradný nábytok z tohto typu materiálu dobre znáša všetky rozmary počasia. Záhradný nábytok z pravého ratanu ustojí krátkodobý dážď či slnko. Po čase sa môže začať zadrhávať, kedy ho stačí iba obrúsiť a obnoviť náterom z bezfarebného laku na drevo.

Veľmi odolným variantom je umelý ratan. Ten verne napodobuje vzhľad prírodného ratanu a použitá syntetika nepotrebuje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Záhradná sedacia súprava z prírodného ratanu
Produkt: Záhradná sedacia súprava Verona – svetlá

Umelý ratan

Je to syntetické vlákno vyrobené ako náhrada za prírodný ratan. Toto vlákno sa vyznačuje pružnosťou a UV stálosťou.

Nábytok z umelého ratanu je odolný voči vlhkosti aj chlóru z bazénov, skvele znáša teplotné rozdiely, je ľahko udržiavateľný a oproti prírodnému ratanu je za priaznivú cenu.
Vďaka širokej škále možnostiam výpletu ratanoveho nábytku a širokej farebnej škále sa ratanový nábytok ľahko kombinuje s inými materiálmi ako drevo, kov, hliník a vzniká tak široké spektrum ponúkaných výrobkov.

Záhradné sedenie umelý ratan
Produkt: Záhradné sedenie Alabama – grafit

Plast

Plast je pri výrobe záhradného nábytku dlhodobo využívaný druh materiálu. Má niekoľko plusov, medzi ktoré patria hlavne nízke náklady na jeho kúpu. Ak teda nemáte dostatok financií na kúpu záhradného nábytku, no potrebujete ho, plastový nábytok do záhrady je tá správna voľba. Ďalšími plusmi sú nízka váha, ľahká údržba a odolnosť voči vonkajších podmienkam. Tento druh nábytku sa relatívne ľahko ošetruje. Väčšinou je stohovateľný a tak nezaberie veľa miesta. Bohužiaľ z nízkej ceny sa odráža jeho životnosť. Plastový nábytok je mäkký, takže pri väčšej záťaži sa môže zlomiť.Taktiež sa tu stretneme s blednutím farieb.

Pokiaľ vám nestačí pomerne jednoduchý vzhľad plastového nábytku, môžete ho kedykoľvek skrášliť farebnými vankúšmi.

Plastové záhradné sedenie
Produkt: Záhradné sedenie Lago Maxi Relax Box

Kov

Kov je ako materiál veľmi pevný no zároveň pružný a trvácny. Záhradný nábytok z kovu vytvára mimoriadne elegantný dojem. Vyznačuje sa odolnosťou voči poveternostným podmienkam a dlhou životnosťou. Kvalitné záhradné sedenie je ošetrené pasivizáciou a v niektorých prípadoch elektrolytickým leštením, čo znamená, že nekoroduje ani v daždi, ani v zime počas sneženia či silného vetra.

Kovový záhradný nábytok
Produkt: Záhradné sedenie JYZ3001F

Hliník

Záhradný nábytok z hliníka sa dnes považuje za jeden z najkvalitnejších. Nehrdzavie a vyznačuje sa svojou ľahkosťou a stabilitou. Ďalšou výhodou je odolnosť voči rôznemu druhu počasia a následná ľahká údržba.

Veľa ľudí sa domnieva, že sedenie na takomto druhu nábytku je chladné, no nie je to tak. Pre prípad si hliníkový, či kovový druh nábytku ľudia radi dopĺňajú o vankúše či deky.

Hliníkový záhradný nábytok
Produkt: Sedenie na terasu Honey 6